Press Room

Event Winners of 2017

Bryce Jacobson                 2017 Club Champions!        Sue Barggren 

Men’s Little River Country Club 2017            Women’s Little River Country Club 2017 Gross Champion: Sue Barggren
Championship Flight: Bryce Jacobson            Women’s Little River Country Club 2017 2nd Place: Michelle Wagner
First Flight: Fred Stubenvol                           9-Hole Gross Woman Morning League 2017 Club Champion: Marlea Spaude
Second Flight: Steve Cheney                          9-Hole Net Woman Morning League 2017 Club Champion: Dar Kehoe
Third Flight: Scott Eldredge Jr                     
Overall Senior Club Champion Gross:   Jim Dufrane                              
Senior 50-59  1st Gross:  Jim Dufrane;    1st Net:   Dave Nielsen & Oscar Burnett              
Senior 60 – 69 1st Gross: Fred Stubenvoll & Charlie Miller Net: Steve Cheney Senior 70 & Over Bill Kowalski Net:  Butch Ganter

 

LRCC Member

2017 Hole in One Club!

Dave Nielsen #8

Bryce Jacobson #17

Wayne Beattie #13

Byron Kowalski #15

Dennis Kuczer #8

Jamie Kessel #13

Jim Demarce #17

Jon Mans #15

Chris Shaw #8

John Stepniak #17

Deb Modschleidler #17

Eric Kamarainen #6

Chris Jorgenson #13

George Ihler #8

 

 

Memorial Day Scramble

Championship Flight:  Alex Drys and Ty Kretz

First Flight:  Shane Erdman and Gary Nadolny   Rev Stubenvoll and Dan Stubenvoll tie

Second Flight:  Bill Kowalski and Byron Kowalski    Blake Grenier and Rob Grenier

Third Flight:  Scott Eldredge Sr. and Scott Eldredge jr.

Fourth Flight:  Butch Ganter and Bill Lund

Fifth Flight:  Alyssa Drys and Adam Drys

 

The Tradition:  Parent/Child Tournament

9 Hole Gross Winners:  Jay and Brady Eastman

9 Hole Net Winners:  Ryan Campbell and Aiden Zadurski

18 Hole Gross Winners:  Steve and Kyle Cheney

18 Hole Net Winners:  Brian Mylener and Megan Cheney

 

Tri Cities Golf Championship

Championship:  Bryce Jacobson    First Flight:  Matt Kowalski    Second Flight:  Byron Kowalski

Super Senior: Fred Stubenvoll    Senior:  Jim Dufrane

2017 Couples Champions:  Jim and Lynn Dufrane

Division Champions:  Dave / Barb Nielsen and Corry and Tisha Lambie

LADIES LEAGUE
Congratulations to the First Place Team of Sue Barggren, Jane Oitzinger, and Lynn McKesson for winning the Tuesday Morning Ladies League in 2017!

Red/White/Blue Scramble

 Championship Flight:  Joe Gardon, John Gardon, Mark Bruemmer, Bill Langlois

 First Flight:  Joe Sullivan Sr. Joe Sullivan jr.  Danny Sullivan, Jeff Thielen

 Second Flight: Tie: Jordan Rasner, Todd Smith, Pat Mellinger, Dale Smith

                         Tie:  Chris Jorgenson, Marty Barber, Terry Vincent, Dan Marx

Third Flight: Steve Cheney, Kyle Cheney, Brian Mylener, Megan Cheney

                 Tie:  Bill Lund, Mark Lund, Butch Ganter, John Ganter

                Tie:  Ryan Day, Brian VanDyck, Tyler Borkowski, Eric Kamarianen

 Fourth Flight: Dave Smith, Brad Steinbach, Jason Laabs, Jordan Nast

 Fifth Flight:  Syd Zadurski, Johnny Zadurski, Cody Bezio, Mike Roeder

 Sixth Flight: Scott Fermanich, Dawn Fermanich, Barb Walters, Rick Walters

Memorial Couples Open Champions: Bradley Thielen and Kelsey Waloway

Event Winners of 2016

Father’s Day “The Tradition”: Gross Division: T-1st Place Jim & Mike Wagner 30, Brett & Kelton Hermanson 30, Tom & Denin Bieberitz 30. T-4th Place Mike & Andy Swanson 31, Jim & Matt Wagner 31.
Net Division: 1st Place Jesse & Trent Cariveau 29. 2nd Place Don & Kevin Nichols 30. T-3rd Joe Sullivan Sr & Danny Sullivan 31, Jeff & Ben Thielen 31, Ed & Jake Veness 31.

Tri-Cities Championship: Championship Flight: 1st Place Tim Kramer (78-76-154), 2nd Place Glen Reinke (77-78-155), 3rd Place Bryce Jacobson (75-82=157), T-4th Place Charlie Siem (78-81-159), T-4th Place Fred Stubenvoll (78-81=159); First Flight: 1st Place Garrett Waloway (79-76=155), 2nd Place John Beyer (79-83=162), 3rd Place Mike Mansfield (85-81=166); Second Flight: 1st Place Jon Mans (89-88=177), 2nd Place Andy Ferm (86-91=177), 3rd Place Rich Desjarlais (94-87=181), 4th Place Bill Sundquist (91-100=191); Senior Division (55-65) First Place Glen Reinke 155, Second Place Mike Mansfield 166, Third Place Bill Sundquist 191, Fourth Place Brian Wiltzius 195; Super Senior Division (66 & Up) First Place Fred Stubenvoll 159, Second Place Rich Desjarlais 191.

Red, White, and Blue Scramble: Championship Flight: 1st Place Shane Erdman, Jim Dufrane, Gary Nadolny, Mike Karsti 52; Second Place Glen Reinke, Scott Marineau, Ken Gressel, Oscar Burnett 53; 3rd Place Jim Wagner, Mike Wagner, Matt Wagner, Michelle Wanger 54; First Flight: First Place Kim Behnke, Ryan Behnke, Wayne Beattie, Travis Orlando 55; Second Place Jeff Thielen, Joe Sullivan Sr., Joe Sullivan Jr., Danny Sullivan 56; T-3rd Place Tyler Borkowski, Brian Van Dyck, Erik Kamarainen, Ryan Day 57; T-3rd Place Blake Grenier, Rob Grenier, Ben LaCombe, Dan Ott; Second Flight: First Place Steve Carter, Jeff Van Dyck, Jered Berman, Dick Pier 58; T-2nd Place Kevin Hogan, Tom Hogan, John Gunville 59; T-2nd Place Byron Kowalski, Bill Kowalski, Paul Kowalski, Zach Michalski 59; Third Flight: 1st Place Chris Jorgenson, Marty Barber, Terry Vincent, Ory Green 55; 2nd Place Sam Komp, Steve Komp, Scott Komp, Mike Andre 56; Third Place Aaron Unti, Eric Unti, Cary Unti, Jake Veness 59; Fourth Flight: 1st Place David Maguire, Ruth Maguire, Marcus Maguire, Molly Maguire 56; T-2nd Place Brian Wiltzius, Jamie Wiltzius, David Wiltzius, Jon Mans 60; T-2nd Place Kent Kostelecky, Bill Beattie, John Carlson, Bob Landenberger; T-2nd Place Ben Dufrane, Tyler Phillips, Jordan Botbyl, Logan Wright; Fifth Flight: First Place Sid Zadurski, John Zadurski, Cody Bezio, Mike Roeder 59; T-2nd Place Bryan Polzin, Brett Polzin, Rick Polzin, Ryan Johnson 60; T-2nd Place Tyler Turan, Chris Cook, Josh Kass, Eric Uecke 60; 4th Place Tom Colvin, Darrell Pier, Jeff Cook, Jim DeMarce 61; Sixth Flight: 1st Place Roger DeGroot, Bev DeGroot, Jeff House, Brad Richards 59; 2nd Place John Stratton, Bob Zutter, Bill Sundquist, Rich Desjarlais 61; 3rd Place Eric Morois, Tom Morois, Ron Nerat, John Nutter 64

Event Winners of 2015

Memorial Day: Championship Flight: Jim & Matt Wagner (62), First Flight: Wayne Beattie & Kim Behnke (64), Second Flight: Tim & Evan Kramer (59), Third Flight: Landon Maccoux & Adam Francour (63), Fourth Flight: Paul Boyce & Doug Polomis (68), Fifth Flight: Andy Ferm & John Comar (75), Sixth Flight: Ashley Haile & Jeremiah Haile (72). We had 43 teams in total battle through the rain conditions.

Monday Night League Winner: Rite Way Towing (Kim Behnke, Wayne Beattie, Roger Gratto, Dean Thomson)

Industrial League: Jon Drees & Eric Barggren

Hole-In-One Club:  Jared Turan #15, Sam Komp #8, Sharon Ehlers #8, Jeff Thielen #8

Men’s Club Championship: Jim Wagner (Championship Flight), Bob Koehn (First Flight), Ken Gressel (Second Flight), Rich Desjarlais (Third Flight)

Women’s Club Championship: Laurie Olsen (18 Hole Gross Champion), Sue Barggren (18 Hole Net Champion), Laurie Olsen (9 Hole Gross Champion), Dar Kehoe (9 Hole Net Champion)

Junior Club Championship: Kayla Thielen (Girl’s Division), Bryce Jacobson (Boy’s Division)

Senior Club Championship: Overall Gross Champion: Ken Gressel 69, Overall Net Champion: Roger DeGroot 61.
Dave Nielsen (50-59 Gross Winner), Ron Olson (50-60 Net Winner), Ken Gressel (60-69 Gross Winner), 3 Way Tie – Jim Ehlers, Larry Larson, Fred Stubenvoll (61-69 Net Winner), 2 Way Tie – Wayne Beattie & Bill Kowalski (70 & Over Gross Winner), Roger DeGroot (70 & Over Net Winner)

Fourth of July Red, White, & Blue Scramble: Two Way Tie – Chip Reiswitz, Bradley Thielen, Adam Drys, Dave Rosner and Mike Wagner, Jim Wagner, Matt Wagner, Michelle Wagner (Championship Flight Winner); Jim Gokey, Tom Collins, Frank Porth, Scott Anderson (First Flight Winner); Tyler Borkowski, Brian Van Dyck, Erik Kamarainen, Ryan Day (Second Flight Winner); Mark Gardon, John Gardon, Joe Gardon, Mark Bruemmer (Third Flight Winner); Marty Barber, Chris Jorgenson, Terry Vincent, Ory Green (Fourth Flight Winner); Steve Peanosky, Ryan Peanosky, Steve Rassmussen, James Rassmussen (Fifth Flight Winner); Mike Roeder, Sid Zadruski, Ryan Walters, Johnny Zadurski (Sixth Flight Winner)

Couples League Champion: Tie! Jim & Sharon Ehlers and Bob Koehn & Marlea Spaude

Memorial Couples Open Champions: Andy LaBarbera & Casey Messer

Tri-Cities Golf Tournament: Jim Wagner (Championship Flight), Andy Swanson (First Flight), Bradley Thielen (Second Flight), Oscar Burnett (Third Flight), Rich Desjarlais (Fourth Flight)

Event winners of 2014

Monday Night League Winner: Stalheim Chiropractic (Dave Stalheim, Randy Aerts, Chris Wingender, Bob Orwig)

Industrial League: Jeremy Heidbrier & Ken Banister

Hole-In-One Club: Mike Lindstrom #6, Kim Behnke #8

Men’s Club Championship: Jim Wagner (Championship Flight), Glen Reinke (First Flight), Bob Mellinger (Second Flight), Paul Boyce (Third Flight)

Women’s Club Championship: Laurie Olsen (18 Hole Gross Champion), Sue Barggren (18 Hole Net Champion), Laurie Olsen (9 Hole Gross Champion), Linda Kowalski (9 Hole Net Champion)

Junior Club Championship: Kayla Thielen (Girl’s Division), Michael Wagner (Boy’s Division)

Senior Club Championship: Jim Wagner (50-60 Gross Winner), Mike Swanson (50-60 Net Winner), Steve Carter (61-69 Gross Winner), Tom Lund (61-69 Net Winner), Chuck Heath (70 & Over Gross Winner), Terry Woods (70 & Over Net Winner)

Fourth of July Red, White, & Blue Scramble: Adam Drys, Chip Reiswitz, Bradley Thielen, Dave Rosner (Championship Flight Winner); Kim Behnke, Ryan Behnke, Travis Orlando, Wayne Beattie (First Flight Winner); Joe Sullivan Jr., Joe Sullivan Sr., Danny Sullivan, Jeff Thielen (Second Flight Winner); Dave Maguire, Ruth Maguire, Marcus Maguire, Bob Maguire (Third Flight Winner); John Ganter, Jason Ganter, Bill Lund, Mark Lund (Fourth Flight Winner); Brian Wiltzius, Jamie Wiltzius, David Wiltzius, Jon Mans (Fifth Flight Winner); John Stratton, Rich Desjarlais, Bob Zutter, Bill Sundquist (Sixth Flight Winner)

Couples League Champion: Glen & Debbie Reinke

Memorial Couples Open Champions: Matt & Nicky Arn

Tri-Cities Golf Tournament: Joey Collard (Championship Flight), Tim Kramer (First Flight), Bob Koehn (Second Flight), Denin Bieberitz (Third Flight), Jon Mans (Fourth Flight)